Polecamy...

Aplikacje mobilne, którymi zapłacisz za zakupy

9 Marzec
2018

Zakupy bez portfela? Okazuje się, że taka wizja jest bardzo kusząca dla konsumentów na polskim rynku. Według oficjalnych statystyk, w 2017 roku wykonano ponad 33 miliony operacji korzystając tylko z jednego systemu płatności mobilnych! Z usług mobilnych korzysta już kilka milionów Polaków. Jeśli zastanawiasz się, jak to działa i które aplikacje są najlepsze, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Polski Standard Płatności
Polski Standard Płatności we współpracy z kilkoma większymi bankami w Polsce (PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank i T-Mobile Usługi Bankowe) zaproponował innowacyjne rozwiązanie – systemu zintegrowanego z aplikacją mobilną banku. Mowa o płatnościach Blikiem. To bardzo prosta i szybka metoda, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej i zaznaczyć opcję „płatności Blik”. System wygeneruje jednorazowy sześciocyfrowy kod, który wpisujemy do terminalu płatniczego i zatwierdzamy operację. Warto przetestować Blika, ponieważ sieć punktów usługowych, w których można płacić w ten sposób rośnie z miesiąca na miesiąc. Chętnie dołączają do projektu także nowe banki, np. w lutym 2018 klienci Polbanku mogą płacić Blikiem. Blikiem zapłacisz także w serwisie Allegro, wyciągniesz gotówkę z bankomatu i zrobisz szybki przelew znając tylko numer telefonu. Sam projekt angażuje także liczne agencje rozliczeniowe, czyli platformy, przez które możemy płacić robiąc zakupy on-line (np. Dotpay).

Android Pay – propozycja od Google
Google nie mogło zostać w tyle, jeśli chodzi o rozwój płatności mobilnych. Stworzył aplikację Android Pay, która działa na zasadzie wirtualnej portmonetki, do której mamy możliwość podpięcia karty płatniczej (wybranych banków, mi. in. tylko dla kart kredytowych), Getin Banku, Nest Banku, mBanku, Orange Finanse, Plus Banku, T-Mobile Usługi Bankowe). Google oparło swój system o technologię HCE (Host Card Emulation), co dla klienta oznacza możliwość płacenia zbliżeniowo… telefonem. Jakie są wymagania techniczne by skorzystać z tej aplikacji? Nasz smartfon powinien mieć zainstalowaną wersję Androida co najmniej w wersji 4.4 oraz aktywny moduł NFC. Przyznajcie, że wizja płacenia telefonem tak, jak kartą płatniczą jest kusząca dla każdego gadżeciaża.

Więcej o technologii HCE
Jak już wspomnieliśmy, Host Card Emulation służy nam po to, by można było dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem lub urządzeniem, które posiada aktywny moduł NFC. Transakcje te są realizowane na tych samych zasadach, co kartami płatniczymi.

To może Cię zainteresować