Polecamy...

Bezpieczne zakupy w Internecie

5 Wrzesień
2018

Obecnie ludzie coraz częściej robią zakupy przez Internet. Popularnością cieszą się zarówno płatności online i transakcje internetowe. Przez Internet można załatwić większość spraw wygodnie i szybko, więc nic dziwnego, że takie metody zyskują na uznaniu. Jednak wirtualny świat jest także pełen niebezpieczeństw, które czekają na użytkowników. Cyberprzestępcy, złośliwe oprogramowania, wyłudzenia danych to tylko kilka z nich. Jak chronić się przed zagrożeniami w trakcie zakupów w sieci?

Sprawdzone połączenie
Wiadomo, w sieci możemy dokonywać transakcji niezależnie od miejsca i danych technicznych urządzenia – wystarczy urządzenie z podłączeniem do Internetu. Jednak takie operacje w miejscach publicznych i z dostępem do sieci publicznych nie jest najrozsądniejsze. Co to znaczy? Kawiarenki, kawiarnie, miejsce biblioteki i lokale z Wi-Fi nie są dobrymi miejscami do płatności online, jeżeli korzystamy tam z zastanego sprzętu i udostępnionego Internetu. Korzystając z nie własnego komputera nie możemy być pewni, czy posiada on odpowiednie zabezpieczenia i ochronę w sieci. Być może nie ma zainstalowanego i aktualnego oprogramowania antywirusowego, a bez niego łatwo o złapanie złośliwego wirusa i niepożądanych aplikacji, które mogą z łatwością wykraść nasze dane. 

Wyłudzenia
Wielu przestępców internetowych używa do wyłudzenia danych użytkowników fałszywych stron internetowych i aplikacji, które podszywają się pod bezpieczne i prawdziwe domeny. Fałszywki z pozoru wyglądają identycznie, czasem ciężko rozpoznać imitacje. Robiąc zakupy w sklepach internetowych powinniśmy przyjrzeć się, czy posiada on regulamin – brak już powinien zapalać czerwoną lampkę ostrzegawczą. W regulaminie zawsze zawarte są zasady transakcji – warunki ochrony danych, zasady zakupu i zwrotu czy reklamacji, a także możliwości płatności. Znajdziemy tam zawsze informacje na temat samego sklepu – jego siedziby głównej i rejestru oraz jednostki, obsługujące płatności. 

Wyłudzenia mogę przyjmować także inną formę – fałszywych powiadomień. W tej metodzie użytkownik otrzymuje wiadomość mailową, rzekomo od banku, z prośbą o potwierdzenie numeru karty czy podobnych danych wrażliwych. Zanim odpowiemy, należy sprawdzić taką informację w systemie bankowości – wystarczy zalogować się do swojego konta w banku lub skontaktować się z obsługą klienta. W żadnym wypadku nie należy automatycznie odpowiadać na taką wiadomość, sugerując się nadawcą – adres mailowy może być także fałszywy.

Wstęp wzbroniony
Obecnie bardzo dużo osób korzysta z elektronicznej bankowości i loguje się do swojego konta bankowego przez Internet. Cyberprzestępcy mogą podjąć próby złamania hasła do naszego konta, więc dane do logowania należy chronić. Szczególnie, gdy logujemy się do banku podczas płatności automatycznych – w procesie mogą wyciec dane do logowania za sprawą złośliwych oprogramowań. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Warto utworzyć trudne hasło do odgadnięcia – zastosowanie różnej wielkości znaków, cyfr i znaków specjalnych oraz odpowiedniej długości będzie dość skuteczne. Jednak hasło dla pełni bezpieczeństwa powinno się regularnie aktualizować – zmiana hasła, co jakiś czas pozwoli utrudnić włamanie się do naszego konta. 

Wydaje się, że zagrożeń w sieci jest na tyle dużo, że gra nie warta jest świeczki. Jednak przed tymi zagrożeniami można się skutecznie chronić, więc nie warto tracić puli możliwości z powodu kilku wad.

 

To może Cię zainteresować