Polecamy...

Czym się kierować wybierając dostawce usług płatności online?

2 Lipiec
2018

Gdy zdecydujesz się rozpocząć akceptowanie płatności online w swoim sklepie internetowym, następnym krokiem będzie wybór odpowiedniego dostawcy usług płatniczych. Istnieje wielu operatorów, z usług, których możesz skorzystać. Na szczęście pojawiają się dosyć istotne różnice między poszczególnymi systemami płatności. Przedstawiamy kilka kryteriów, które pomogą Ci określić, który usługodawca jest dla Ciebie odpowiedni. 

Czy dostawca obsługuje walutę, z której chcesz korzystać?
Jeśli Twoi klienci są skoncentrowani w danym kraju, upewnij się, że rozważani dostawcy usług płatniczych obsługują walutę, z której chcesz korzystać w swoich transakcjach. Większość obsługuje szeroką gamę walut np. Dotpay, ale istnieje wiele usługodawców, którzy obsługują np. tylko dolary amerykańskie lub funty brytyjskie. To kryterium jest szczególnie ważne, gdy myślisz o rozwoju swojej działalności i wkroczeniu na rynki zagraniczne. 

Jakiego rodzaju opłaty pobiera dostawca?
Porównanie opłat stosowanych przez poszczególnych operatorów płatności to dobry sposób, by sporo zaoszczędzić na kosztach transakcji online. Wszyscy dostawcy usług płatniczych pobierają opłatę za transakcję. Niektóre systemy płatności pobierają opłatę miesięczną np. PayPal, a także opłatę instalacyjną np. Authorize.Net czy BluePay. Opłata transakcyjna może być opłatą ryczałtową i / lub procentem od wartości transakcji. 

Jaką liczbę transakcji chcesz obsługiwać w ciągu miesiąca? 
Liczba transakcji będzie miała spory wpływ na koszt usług. Opłata procentowa naliczana przez dostawców usług płatniczych zazwyczaj zmniejsza się wraz ze wzrostem liczby transakcji. Tak, więc, w zależności od wielkości przetwarzanych transakcji, jeden system płatności może okazać się o wiele korzystniejszy od innego.

Gdzie odbywają się płatności?
Systemy płatnicze, które pobierają opłaty instalacyjne, zazwyczaj umożliwiają przetwarzanie płatności online na Twojej stronie internetowej. Pozostałe systemy płatności przenoszą klientów na własną stronę internetową, na której przetwarzana jest płatność, a dodatkowo reklamowane są usługi danego dostawcy.

Jakie mechanizmy płatności obsługuje dostawca?
Kolejną ważną różnicą między systemami płatności jest rodzaj akceptowanych płatności. Większość systemów pozwala klientom korzystać z kart kredytowych. Niektóre obsługują karty Visa i Mastercard, ale nie American Express, a niektóre pozwalają na korzystanie z kart debetowych. Dla przykładu Dotpay oferuje bardzo szerokie spektrum metod płatności, od szybkich przelewów online i kart płatniczych, przez rozwiązania takie, jak płatności odroczone, Masterpass, Visa Checkout czy BLIK, po płatności walutowe, płatności mobilne, e-portfele i raty online. 

To może Cię zainteresować