Polecamy...

Dlaczego pieniądze elektroniczne są takie popularne?

4 Lipiec
2018

Nasze życie zmieniło się dzięki nowym technologiom, a pieniądze nie są wyjątkiem. Tradycyjne sposoby wymiany monetarnej rozwinęły się w kierunku płatności elektronicznych. W dzisiejszych czasach pieniądze elektroniczne stają się coraz bardziej popularne wśród ludzi na całym świecie. I nie jest to zaskakujące, ponieważ jest to naprawdę wygodny sposób płatności. 

Czym są pieniądze elektroniczne?
Pieniądz elektroniczny, zwany również e-pieniądzem lub e-gotówką to cyfrowy odpowiednik gotówki przechowywany na nośniku elektronicznym na przykład karcie płatniczej czy urządzeniu mobilnym. Jakie są główne różnice między pieniądzem elektronicznym, a tradycyjną formą pieniędzy? Po pierwsze, w płatnościach elektronicznych wykorzystuje się kryptografię do uwierzytelniania i zabezpieczania transakcji, w przeciwieństwie do gotówki, w przypadku której której wykorzystywane są tylko fizyczne zabezpieczenia. Po drugie, pieniądz elektroniczny nie musi być wymieniany fizycznie, jak banknoty i monety. Dzięki temu może być wygodnie używany w płatnościach zdalnych. 

Jakie są zalety pieniądza elektronicznego? 
Pieniądz elektroniczny oznacza przede wszystkim ogromny komfort dla konsumenta. Nie musi on już liczyć gotówki, przechowywać jej w bezpiecznym miejscu, zabierać za każdym razem, gdy wybiera się na zakupy. Kolejna zaleta pieniądza elektronicznego to niskie opłaty za transakcje. Transakcje w ramach elektronicznego systemu płatniczego nie są wysokie, dlatego konsumenci uważają e-pieniądze za przydatne w przypadku niewielkich transakcji. Poza tym, transakcje elektroniczne odbywają się najczęściej za pośrednictwem bramek płatniczych. Tożsamość kupującego jest zabezpieczona, a każda transakcja rejestrowana zarówno w systemie, jak i na kontach użytkownika. Z punktu widzenia użytkownika jedną z największych zalet pieniądza elektronicznego jest możliwość skorzystania z niego w dowolnym czasie i miejscu. 

Przyszłość pieniądza elektronicznego
Jakie czynniki mogą zwiększyć znaczenie pieniądza elektronicznego w przyszłości? Pierwszym z nich są innowacyjne systemy płatności mobilnych, które mogą stymulować wzrost wykorzystania elektronicznych kart płatniczych. Mobilne portfele na smartfonach umożliwiają ludziom płacenie przez Internet za pomocą wirtualnej karty kredytowej, która została zapisana cyfrowo. Coraz popularniejszy trend to wirtualne pieniądze elektroniczne, takie jak Bitcoin, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mają wielu potencjalnych użytkowników. Bitcoin to peer-to-peerowa wersja pieniądza elektronicznego, która umożliwia wysyłanie płatności online bezpośrednio od płatnika do odbiorcy bez przechodzenia przez instytucję finansową.

To może Cię zainteresować