Polecamy...

e-Portfele - przyszłość płatności

26 Luty
2019

W nowoczesnym świecie coraz więcej czynników przenosimy „w chmurę”. Telefony komórkowe zawierają w sobie nasze zeszyty czy notatniki. Okulary AR inżyniera mogą wyświetlać instrukcje na bieżąco, dostosowane do konkretnej sytuacji. Wirtualna rzeczywistość mieści się w plastikowej obudowie na oczy, która z czasem zastąpi kino domowe. Nasz skórzany nośnik pieniędzy, zwany portfelem, również coraz więcej swoich komponentów przenosi do rzeczywistości mobilnej, prawdopodobnie z czasem przeistaczając się w elegancką ozdobę, pokroju zegarka na rękę.
Nasze pieniądze są wszak ukryte na różne sposoby. Mało kto wykonuje nimi przelewy, niosąc je ze sobą do odpowiedniego punktu. Teraz to kwestia aplikacji mobilnej, którą posiadają wszystkie większe banki, a które działać mają nawet na najprostszych tabletach, komputerach i smartfonach z dostępem do Internetu. Mniejsze kwoty obsługujemy zwykle kartami: płatniczą, kredytową, czasami prepaid. Dokumentacja osoby może również odbywać się mobilnie.

W tej rzeczywistości narodziło się pojęcie e-Portfeli. Ta mobilna wersja naszego skórzanego etui na dokumenty i pieniądze ukryta jest zwykle w telefonie, chociaż rozwijająca się technologia pozwala to już osiągnąć za pomocą smartwatcha czy sprzętu AR, montowanego wygodnie przy naszym oku. Chociaż wspomniane rozwiązania nie są jeszcze popularne, to już niedługo mogą odciążyć naszą kieszeń od ciężkich drobniaków na masową skalę. 

e-Portfele to nic innego, a bezpieczne serwisy pozwalające nam na transportowanie i używanie naszej gotówki dowolnym urządzeniem mobilnym, na przykład smartfonem. Możemy za pomocą aplikacji takich jak mPay, SkyCash czy PayPal zapłacić wygodnie za większość rzeczy, od miejsca na parkingu po samolot do Japonii, dokładnie tak jakbyśmy zrobili sięgając po portfel. Może z wyjątkiem szukania bilonu po kieszonkach do automatu. Proces takiego składowania i użytku jest bezpieczny i praktycznie pozbawiony ryzyka, ze względu na personalizację procesu, śledzenie wszystkich transakcji i bezproblemowe, czasami automatyczne zwroty przy pomyłkach .

By zacząć korzystać z portfela należy zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację, pobieraną ze sklepu aplikacji i instalowanej całkowicie za darmo. Kolejnym krokiem jest utworzenie takiego konta, a następnie można je już zasilić wybraną kwotą. Zasilanie można wykonać na parę sposobów:
a) Synchronizację z kartą kredytową – proste rozwiązanie, dzięki któremu szybko, metodą one-click, dodamy sobie odpowiednie środki, a sama karta będzie spoczywać bezpiecznie, na przykład na biurku lub w szufladzie.
b) Używanie kart przedpłaconych – karty dostępne na przykład w kioskach czy sklepach z multimediami pozwalają na przekazywanie środków na takie i inne rodzaje mobilnych kont.
c) Przelew od innych ludzi – ta funkcja pozwala na dostawać pieniądze, bezpośrednio do portfela, od innych ludzi. To sposób na nowoczesne przekazywanie kieszonkowego swoim dzieciom, tak by otrzymały je bez względu na to, gdzie się akurat znajdują lub szybkie rozliczanie się przy wspólnych podróżach, czy zamówieniach.
By udostępnić klientom możliwość zapłaty takim portfelem, przedsiębiorca musi natomiast zaimplementować w swoim punkcie handlowo-usługowym lub witrynie internetowej odpowiednie skrypty, obsługujące taką płatność i generującą kody autoryzacyjne. Problem nie brzmi rzecz jasna banalnie, ale dlatego też istnieje na rynku coraz więcej pośredników, z czego jedna z większych firm (Dotpay) pochodzi z Polski.

To może Cię zainteresować