Polecamy...

Fałszywe strony internetowe. Zmora wszystkich kupujących online.

25 Listopad
2018

Zakupy online są łatwe i wygodne. Wystarczy kilka kliknięć, aby zamówić produkt i dostać go wprost pod swoje drzwi. Kilka dodatkowych kliknięć i bez wysiłku porównamy produkty i ich ceny w różnych sklepach internetowych, mając możliwość wyboru najlepszej opcji dla siebie. Wygodnie, szybko, ale czy bezpiecznie? Wszędzie tam gdzie dokonujemy transakcji, pojawiają się z czasem oszuści, szukający wszelkich sposobności, aby ukraść nasze ciężko zarobione pieniądze. Cyberprzestępcy wykorzystują różne metody, aby oszukać niczego niepodejrzewających kupujących. Na szczęście istnieje również wiele sposobów ochrony przed nimi. 

Jak oszuści wykorzystują fałszywe strony internetowe?
Nie wszyscy e-konsumenci kupują w bezpiecznych sklepach internetowych, takich jak międzynarodowy gigant Amazon. Tymczasem jedną z taktyk stosowanych przez cyberprzestępców jest zakładanie własnych fałszywych witryn sklepowych. Fałszywe strony internetowe mogą zawierać wirusy i szkodliwe linki. Jednak najbardziej niebezpiecznym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest proces realizacji transakcji. Ukończenie przez klienta procesu realizacji transakcji na fałszywej stronie zapewnia oszustom dostęp do wrażliwych informacji takich, jak nasze dane osobowe czy dane karty. W ten sposób dochodzi do kradzieży tożsamości i oszustw związanych z wykorzystaniem skradzionych danych. 

Jak poznać fałszywą stroną internetową
Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia się przed kradzieżą danych jest zdrowy rozsądek i ostrożne podejście do zakupów. Istnieje wiele przesłanek mówiących o tym, że dana strona internetowa jest fałszywa i należy omijać ją szerokim łukiem, a już na pewno nie można realizować za jej pośrednictwem transakcji finansowych. Zwracajmy uwagę na wszelkie dziwne adresy stron. Natknęliśmy się na stronę "prada-at-awesome-price.com". Już sam adres podpowiada nam, że coś jest nie tak. Kolejną rzeczą, która powinna wpaść nam w oko jest podejrzana selekcja marek lub asortymentu . Na przykład strona internetowa twierdzi, że specjalizuje się w sprzedaży odzieży, ale sprzedaje również części samochodowe lub materiały budowlane. Każdy szanujący się sklep internetowy zatrudnia wyspecjalizowanego copywritera do wymyślania interesujących opisów produktów. Dzwonek alarmowy powinien odezwać się w naszej głowie, jeśli opisy zawierają masę błędów lub są całkowicie pozbawione sensu. Każdy klient sklepu chce kupować towary w atrakcyjnych cenach, jednak absurdalnie niskie ceny to wyraźny sygnał, że ktoś próbuje nas oszukać. Tych kilka podstawowych wskazówek pomoże nam kupić produkty tylko od bezpiecznych sklepów internetowych.

 

To może Cię zainteresować