Polecamy...

Jak możemy zapłacić w Internecie: przelewy bankowe

24 Luty
2017

Form płatności w Internecie jest wiele, a zapotrzebowanie na ich udoskonalenie stale rośnie. Za pośrednictwem Internetu jesteśmy w stanie zrobić już naprawdę wszystko, a specjaliści w pocie czoła opracowują nowe technologicznie rozwiązania, żebyśmy mogli wykonywać codzienne czynności szybciej, skuteczniej i bezpiecznie. W jaki sposób zapłacimy przez Internet? Która metoda jest najlepsza?

Wady i zalety przelewów bankowych
Najpopularniejsza i najbardziej uznana przez użytkowników z różnych grup wiekowych na całym świecie metoda rozliczania transakcji bezgotówkowych, czyli przelewy bankowe. Ta metoda od początku powstania została zmodyfikowana kilkanaście razy, a dziś możemy korzystać zarówno z „tradycyjnych” przelewów bankowych (które zrobimy przez strony internetowe banków, w jakich prowadzimy rachunek) oraz szybkich przelewów on-line. Statystyki mówią, że w Polsce ponad 80% transakcji jest przeprowadzanych właśnie za pomocą e-przelewów. Jakie są zalety korzystania z tej metody? Po pierwsze, najważniejsze – bezpieczeństwo. Banki są chronione przez solidne systemy informatyczne, które gwarantują szyfrowanie danych i hasła jednorazowe do każdej transakcji (kody zwykle wysyłane są do nas przez SMS). Po drugie, korzystając z szybkich przelewów on-line transfer wykonywany jest wręcz natychmiastowo. Jednak jeśli robimy przelew bankowy w opcji standardowej, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie dotrze (wszystko zależy od godzin sesji rozliczeniowych w konkretnym banku). Po trzecie, zwykle przelewy bankowe przez Internet w obrębie Polski nie kosztują nas zupełnie nic. Wady? Przelewy do innych krajów są bardzo drogie, dochodzą również kwestie przewalutowania, które – nie ukrywajmy – jest niekorzystne dla użytkowników.

Dlaczego przelewy bankowe cieszą się aż tak dużym uznaniem?
Możliwość wykonywania transakcji bezgotówkowych to jedna z najstarszych metod, jeśli mówimy o płatnościach internetowych. Była niejako naturalnym przejściem z tradycyjnych przelewów robionych na poczcie albo w banku, z którego korzystamy. Banki także bardzo dbają o to, by cieszyć się zaufaniem wśród swoich klientów - unowocześniają zabezpieczenia, wprowadzają ciekawe oferty i dodatkowe usługi, np. korzystając z konta bankowe on-line możemy bez problemu w kilka minut przejrzeć historię wszystkich płatności, jakie wykonaliśmy, ściągnąć potwierdzenia przelewów czy założyć korzystnie oprocentowaną lokatę. Ponadto, przelew bankowy zwykle wyglądem przypomina ten, który wpisuje się na kartkę, co także działa "uspokająjąco" na ludzi, którzy na co dzień nie używają Internetu.

To może Cię zainteresować