Polecamy...

Jak uchronić się przed zagrożeniami związanymi z kupowaniem w sieci?

13 Listopad
2018

W każdej branży związanej ze sprzedażą towarów i usług w sieci, musimy podjąć kroki w celu ochrony przed oszustwami . Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli dostać coś za nic. Obowiązkiem sprzedawcy jest zapoznanie się z różnymi rodzajami oszustw związanych z e-commerce i podjęcie działań mających na celu ochronę nie tylko własnej firmy, ale również jej klientów. Na szczęście istnieje wiele sposobów zapobiegania oszustwom w sieci, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa.

Różne oblicza oszustw internetowych
Oszustwo w branży e-commerce nie jedno ma imię. Pierwszą grupę oszustw stanowią nieautoryzowane zakupy. Większość witryn sklepowych zapewnia swoim klientom możliwość przechowywania danych osobowych, takich jak historia zakupów i szczegóły dostaw. Hakerzy, którzy uzyskają dostęp do tych danych, mogą je przejąć i wykorzystać, dokonując zakupów na czyjeś konto. 
Kolejne niebezpieczeństwo to kradzież tożsamości. Jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio informacji o klientach przechowywanych na naszych serwerach, hakerzy mogą i będą z tego korzystać. Sprzedadzą dane innym przestępcom, albo wykorzystają je do samodzielnego popełnienia oszustwa.

Istnieje także trzeci rodzaj oszustwa - taki, który uderza bezpośrednio w firmy, a nie w klientów. Oszustwo dotyczące obciążeń zwrotnych odnosi się do przypadków, w których klient kupuje coś w naszym sklepie, a następnie przystępuje do żądania obciążenia zwrotnego od swojego banku po otrzymaniu zakupionych towarów . Żądania w wielu przypadkach są bezzasadne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient stwierdził, że nie został mu dostarczony produkt, który zamówił.

Jak uchronić się przed oszustwami? 
Możemy wykonać następujące kroki, aby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że systemy, które stosujemy są zgodne ze standardem PCI. Branża kart płatniczych ustanowiła jasne wytyczne dotyczące przechowywania i bezpieczeństwa danych dotyczących kart płatniczych. Najłatwiejszym sposobem gwarancji, że sklep będzie podążał za nimi, jest platforma handlu elektronicznego lub system płatności dostarczany przez sprawdzonego dostawcę. Dotpay jest świetną opcją. Dobrą praktyką jest wymaganie kodów bezpieczeństwa dla wszystkich płatności dokonywanych kartą. Nowoczesne karty mają własny system zabezpieczeń w postaci specjalnych numerów umieszczonych na odwrocie. Żądajmy ich przy każdej płatności kartą. Wykryjemy w ten sposób znaczną liczbę prób przestępstwa. Śledźmy podejrzane zachowania klientów i historię zakupów, wyłapując zamówienia odbiegające od normy. Zwracajmy uwagę na wszelką podejrzaną aktywność dotyczącą np. płatności kartowych.

 

To może Cię zainteresować