Polecamy...

Nowe technologie w płatnościach mobilnych

5 Luty
2018

Rynek usług bankowych w Polsce rozwija się dynamicznie. Co jakiś czas „wypuszczane” są nowe rozwiązania technologiczne, które weryfikują klienci. Dlaczego warto z nich korzystać? Być może w przyszłości płatności mobilne całkowicie zastąpią tradycyjne metody robienia zakupów, a karty płatnicze odejdą w zapomnienie. Obecnie oprogramowania nawet najprostszych smartfonów pozwalają nam praktycznie na wykonywanie wszystkich operacji – kręcenia filmów, robienia zdjęć, wysyłania wiadomości, dzwonienia do osób z drugiego końca świata, płacenia za usługi, grania w zaawansowane graficznie gry… Dziś przedstawimy ci trochę nowinek ze świata płatności mobilnych. Jeśli interesuje cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej!

Technologia HCE
Na czym polega to rozwiązanie? HCE, czyli Host Card Emulation to zaawansowany system, dzięki któremu możemy dokonywać płatności zbliżeniowych naszym telefonem. Jak to działa? Aby korzystać z HCE, nasz telefon powinien posiadać system Android w wersji co najmniej 4.4., dostęp do Internetu oraz aktywny moduł NFC. Warto wiedzieć, że korzystanie z usługi jest bezpłatne. Klienci banków Alior Banku, PKO BP, Banku Millennium, Getin Banku, BZ WBK, ING, eurobanku, Raiffeisen Polbanku, T-Mobile Usługi Bankowe, Banku Pekao, mogą korzystać z HCE za pomocą aplikacji (trzeba sprawdzić aplikacje w zależności od banku), która podpina naszą kartę płatniczą do telefonu. I to wszystko – podczas zakupów należy zbliżyć telefon do terminala płatniczego. Transakcje są obsługiwane na tych samych zasadach, co kartą płatniczą, czyli podczas zakupów przekraczających 50 PLN należy wpisać kod PIN.

Blik
Polski Standard Płatności we współpracy z kilkoma większymi bankami w Polsce (PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank i T-Mobile Usługi Bankowe) zaproponował swoim klientom usługę Blik – systemu, który został zintegrowany z aplikacją mobilną banku. To bardzo prosta i szybka metoda, wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej i odnaleźć opcję „płatności Blik”. System wygeneruje sześciocyfrowy kod, który wpisujemy do terminalu płatniczego i akceptujemy operację. Według statystyk Polskiego Standardu Płatności, w 2017 roku przeprowadzono ponad 33 miliony operacji za pomocą Blika. Samych użytkowników było około 6 milionów! Co jeszcze, prócz zakupów stacjonarnych i internetowych zrobimy Blikiem? Wybierzemy gotówkę z bankomatu albo poślemy szybki przelew na numer telefonu wybranej przez nas osoby. Warto zaprzyjaźnić się z Blikiem, bo cały czas wprowadza nowe usługi!

To może Cię zainteresować