Polecamy...

Płatności internetowe: bankowe przelewy czy elektroniczne portmonetki?

17 Luty
2017

Żyjemy w czasach, gdzie większość codziennych spraw możemy załatwiać nie wychodząc z domu, za pośrednictwem Internetu. Opłacanie rachunków, zakupy, rezerwowanie wakacji na drugim końcu świata, abonament na dostęp do najnowszych filmów… i o wiele więcej. Dziś porozmawiamy o tym, jak najskuteczniej płacić przez Internet. Które metody są najszybsze? Które najtańsze? A które najbezpieczniejsze? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł.

Najpopularniejsza metoda na całym świecie – przelew bankowy
Statystyki mówią, że w Polsce ponad 80% transakcji jest przeprowadzanych właśnie za pomocą e-przelewów. Z przelewów bankowych równie chętnie korzystają ludzie na całym świecie, niezależnie od grupy wiekowej. Jakie są wady i zalety e-przelewów? Po pierwsze, kwestia szybkości. Robiąc tzw. szybki przelew on-line możemy mieć pewność, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy po kilku minutach. Jednak używając standardowej metody wszystko zależy od sesji rozliczeniowych konkretnego banku. Po drugie, kwestia bezpieczeństwa. Bankowość on-line podlega prawom bankowym oraz wielu innym restrykcyjnym przepisom. Banki bardzo starają się, by klienci im ufali, dlatego stosują systemy zabezpieczeń najwyższej klasy, np. szyfrowanie stron i jednorazowe hasła do każdej transakcji (zwykle przesyłane przez SMS). Po trzecie, koszty. Tutaj musimy rozdzielić przelewy na krajowe i zagraniczne. Jeśli chodzi o przelewy krajowe, coraz więcej banków udostępnia zupełnie darmowe e-przelewy (należy sprawdzić w swojej ofercie), w przeciwieństwie do przelewów zagranicznych, za które musimy słono zapłacić. Ponadto, mając konto w złotówkach przewalutowania dla użytkownika będzie mocno niekorzystne (nawet o 2-3%, co przy większych sumach robi różnicę).

Elektroniczne portmonetki
Wielu użytkowników, zwłaszcza tych, którzy lubią robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych polubiło systemy elektronicznych portmonetek. Najbardziej znane na świecie wirtualne portfele to PayPal i Moneybookers. Jakie są wady i zalety portmonetek? Po pierwsze, szybkość – zdecydowanie na plus dla tej metody, bo transakcje odbywają się w czasie rzeczywistym i odbiorca otrzymuje pieniądze natychmiast, niezależnie od miejsca na świecie. Po drugie, koszty transakcji. Wysyłanie i odbieranie pieniędzy nie generuje żadnych kosztów, ale wypłacanie gotówki – już tak. Dlatego nie opłaca się wypłacać małych kwot, za każdorazowe wypłacanie może zostać pobrana od nas opłata nawet do 8 złotych. Po trzecie, kwestia bezpieczeństwa, na ogromny minus. Trzeba być świadomym, że portmonetki nie podlegają prawom bankowym, co oznacza, że mogą spotkać nas niemiłe sytuacje typu zablokowanie konta, których rozwiązanie ciągnie się przez długie tygodnie.

To może Cię zainteresować