Polecamy...

Popularne w Polsce aplikacje mobilne

2 Luty
2018

Polacy lubią i korzystają z nowinek technologicznych, co potwierdzają liczne statystyki. Polski Standard Płatności na koniec 2017 roku zdał raport, że przez cały rok Blik zdobył około 6 milionów użytkowników – a to przecież tylko jedna z opcji, jeśli chodzi o płatności mobilne! Być może wkrótce zamiast portfela i gotówki w naszych torbach na stałe zawita ładowarka i powerbank? Ta wizja jest bardzo prawdopodobna, dlatego jeśli jeszcze nie skorzystałeś z mobilnych usług płatniczych, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Płać telefonem zbliżeniowo
Chciałbyś używać swojego telefonu tak samo, jak karty płatniczej? Na pomoc przychodzi technologia HCE (Host Card Emulation), zaawansowany system, który umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem bądź urządzeniem, które posiada Android w wersji co najmniej 4.4 oraz uaktywniony moduł NFC. Jak z tego skorzystać? Klienci banków Alior Banku, PKO BP, Banku Millennium, Getin Banku, BZ WBK, ING, eurobanku, Raiffeisen Polbanku, T-Mobile Usługi Bankowe, Banku Pekao, mogą korzystać z HCE za pomocą aplikacji (trzeba sprawdzić aplikacje w zależności od banku), która podpina naszą kartę płatniczą do telefonu. Technologię HCE wykorzystało Google, proponując swoim klientom korzystanie z aplikacji Android Pay, do której podpina się karty płatnicze (kredytowe i debetowe – klienci banków: Getin Banku, Nest Banku, mBanku, Orange Finanse, Plus Banku, T-Mobile Usługi Bankowe). To bardzo wygodne i efektowne rozwiązanie, trzeba przyznać. Co jeśli jednak nie masz takiego sprzętu? Czy płatności mobilne pozostają wtedy poza twoim zasięgiem?

Płatność Blikiem
Wróćmy do Blika, o którym wspomnieliśmy na początku tego artykułu. Ten system nie wymaga żadnego zaawansowanego technologicznie sprzętu, wystarczy najprostszy smartfon z dostępem do Internetu. Blik został stworzony właśnie przez Polski Standard Płatności we współpracy z największymi bankami w Polsce. Jak działa? System opiera się na generowaniu jednorazowego sześciocyfrowego kodu, który wpisujemy do terminala płatniczego (zamiast używania tradycyjnej karty płatniczej). Aby korzystać z Blika nie potrzebujemy dodatkowej aplikacji, jeśli nasz bank uczestniczy w projekcie (co jest bardzo prawdopodobne), opcję Blik znajdziemy w jego aplikacji mobilnej. Dokładnie tej samej, w której sprawdzamy stan konta i robimy szybki przelew. Co więcej, Blikiem także możemy zrobić przelew na numer telefonu danej osoby. Istnieje też możliwość pobrania gotówki z bankomatu używając do tej operacji kodu Blik.

To może Cię zainteresować