Polecamy...

Wady i zalety internetowych metod płatności

23 Luty
2017

Czy płacenie przez Internet jest lepsze niż gotówką? To sprawa dyskusyjna, zwłaszcza dla osób, które nie mając pieniędzy w dłoni, nie uznają żadnej transakcji. Tymczasem w Polsce płatności internetowe mają się świetnie, a statystyki mówią, że każdego miesiąca przybywa nowych użytkowników. Dziś porozmawiamy o wadach i zaletach różnych metod płacenia przez Internet. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Szybkość transakcji
Internetowe usługi płatnicze cieszą się tak dużym uznaniem głównie dzięki szybkości przekazywania pieniędzy. Ale czy na pewno każda metoda ma taką skuteczność? Po pierwsze, przelewy bankowe. Robiąc e-przelew standardowy trzeba liczyć się z tzw. godzinami sesji rozliczeniowych, które różnią się w zależności od banku. Zwykle w ciągu dni roboczych (od poniedziałku do piątku) banki przeprowadzają po dwie-trzy sesje przychodzące i dwie-trzy sesje wychodzące. Dodajmy, że przelewy w obrębie naszego rachunku (np. z konta oszczędnościowego na konto główne) są wykonywane w kilka sekund. Jeśli chcesz przyspieszyć szybkość przelewu, warto skorzystać z tzw. szybkich przelewów online, gdzie pieniądze wpływają na konto odbiorcy po kilku minutach. Po drugie, płatności zdalne, czyli SMS Premium. Tutaj nie ma co się rozwodzić, transakcja trwa dosłownie kilka sekund, chociaż operatorzy podczas włączania usług zastrzegają sobie, że może trwać do 24 godzin (ale to w ekstremalnych sytuacjach, jak np. awaria serwerów). Po trzecie, wirtualne portmonetki. Jeśli chodzi o wirtualne portmonetki sprawa nie jest zbyt skomplikowana, transfer pieniędzy dokonuje się zwykle w przeciągu kilku minut.

Bezpieczeństwo
Kwestia bezpieczeństwa to zdecydowanie jedna z podstaw każdej internetowej transakcji. Czy rzeczywiście nie mamy się czym martwić? Jak to działa w różnych metodach? Najwyższym poziomem zabezpieczeń cieszą się przelewy bankowe. Banki bardzo starają się, by nie tracić zaufania klientów, dlatego stosują naprawdę skuteczne systemy zabezpieczające, np. szyfrowanie danych osobowych czy indywidualne hasła do każdej transakcji. Dzieje się tak też ze względu na to, że obowiązują tu liczne regulacje, przepisy i prawa bankowe, których po prostu nie można łamać – banki to instytucje najwyższego rzędu w Polsce. Co z wirtualnymi portmonetkami? Tutaj sprawa się komplikuje, bo trzeba sprawdzić, jaka agencja rozliczeniowa obsługuje daną portmonetkę. Nie każda z nich posiada odpowiednie certyfikaty i uprawnienia, dlatego używając jakiejś portmonetki w ciemno grozi nam nieplanowane zamrożenie, a nawet zablokowanie konta. SMS Premium, czyli płatności zdalne – nie mają wysokiego stopnia zabezpieczeń, trudno się dziwić, bo zwykle płatności dotyczą drobnych usług.

To może Cię zainteresować